Łuparka to bardzo użyteczne urządzenie, które umożliwia rozłam drewna na mniejsze kawałki. Tego typu sprzęt jest niezastąpiony we wszelkiego rodzaju warsztatach stolarskich, tartak, a również i w przydomowym ogrodzie. Jej pomoc przydaje się wszędzie tam, gdzie w szybki i sprawny sposób chcemy uporać się z drewnem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat łuparki do drewna? Czym odróżnia się łuparka hydrauliczna? Podpowiadamy poniżej!

Łuparka do drewna - co to?

Maszyna ta służy do rozdrabniania dużych bloków drewna na mniejsze, co z kolei ma wpływ na to, czy drewno zmieści się do pieca lub kominka. Dzięki jej zastosowaniu można to zrobić szybko i przyjemnie - bez konieczności sięgania po siekierę. W ten sposób oszczędza się również na czasie i energii. Korzystanie z łuparki do drewna wiąże się także z większym bezpieczeństwem w trakcie obróbki dużych brył drewna. Wystarczy jedynie wrzucić do jej bębna polana drewna i to wszystko! Ludzka praca ogranicza się jedynie do nadzorowania urządzenia. W dodatku jest ona łatwa w obsłudze, dzięki czemu może być używana przez pozostałych domowników. A na czym opiera się jej działanie? Wbrew pozorom to bardzo prosty mechanizm. Wprowadzone do maszyny drewno jest poddawane sile nacisku, która może wynosić nawet do kilkunastu ton. Do rozbicia kłody zachodzi natomiast pod działaniem klina łuparki, który jest zbijany w drewniany kloc. W efekcie uzyskujemy rozdrobnione szczapki drewna.

Łuparka hydrauliczna do drewna: czym się wyróżnia?

Niezależnie od swojego typu, każda z łuparek posiada swój napęd. W zależności od potrzeb, dostępnych na rynku jest kilka różnych modeli. Część z nich działa za pomocą silników elektrycznych, a pozostałe za pomocą napędu w postaci ciągnika rolniczego. Główna równica pomiędzy tego typu urządzeniami do drewna, polega na tym, w jaki sposób działają. W łuparce hydraulicznej bryła drewna jest dociskana do klina. Dopiero potem dochodzi do rozłupania jej na części. W przeciwieństwie do łuparek świdrowych, nie wymagają one operatora, którego zadaniem jest dociskanie kloca do świdra rozłupywującego.

Łuparki hydrauliczne są uważane za bardziej zaawansowane urządzenia do drewna. Nic więc dziwnego, że znalazły one swe zastosowanie np. w dużych gospodarstwach i zakładach przemysłowych. Cenią ją wszyscy ci, którzy mają do czynienia z łupaniem dużych kloców. Ze względu na swoją wyższość nad innymi łuparkami, są one jednak odpowiednio droższe.

To co odróżnia łuparkę hydrauliczną, to również budowa jego pompy hydraulicznej, którą napędza silniki oraz siłownik. Pompowany w łuparce olej, przesuwa tłoki w siłowniku maszyny, a ten z kolei dociska kloce. Gdy tylko olej znajdzie się na drugiej stronie tłoka, automatycznie dochodzi do cofania mechanizmu dociskającego, przez co urządzenie przygotowuje się do przełupania kolejnego fragmentu drewna. Podsumowując, wyższość tego urządzenia nad innymi łuparkami, tkwi w jego budowie. Każda łuparka hydrauliczna składa się bowiem z elementów takich jak:

  • Silnik n- z napędem spalinowym lub elektryczny,
  • Siłownik,
  • Klin rozłupujący drewno.
  • Pompa hydrauliczna.

Polecamy sprawdzić ofertę łuparek hydraulicznych do drewna na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/616/luparki_hydrauliczne.

Łuparka hydrauliczna do traktora: jak to działa?

Łuparka „hydrauliczna może być także zasilana z hydrauliki ciągnika. Łuparka z takim napędem wykorzystujące wał obrotu mocy, dzięki czemu nie wymaga podłączenia do stałego źródła prądu. Warto jednak pamiętać o tym, by łuparkę dopasowywać do parametrów ciągnika, którym będzie zasilania. Dla zapewnienia siły nacisku o wartości 12-15 ton potrzebny będzie traktor, którego minimalna wydajność hydrauliki to 180 bar 40-45 l/mim. Do słabszych ciągników należy stosować łuparki, które są wyposażane w hydraulikę zasilaną z WOM.

Na rynku w sprzedaży dostępne są także mniej skomplikowane modele (np. stożkowe), które wyposażono w ramę z profili zamkniętych. Maszyny te są tańszą z alternatyw, aczkolwiek doskonale sprawdzają się w przypadku traktorów o mocy 25 KM. Po podłączeniu do niego łuparki, będzie można rozłupać drewniany element, o średnicy nawet 45 cm i długości około 1,5 m.